Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Články
  3. Jak prát s mýdlovými ořechy
13.11.2016

Jak prát s mýdlovými ořechy

Pokud už nechcete prát své prádlo v chemickém koktejlu z ropných látek, fosfátů, enzymů s optickými rozjasňovači a syntetickými parfémy, pak zkuste mýdlové ořechy.

 

Na první pohled je praní s nimi o něco složitější ( hlavně na myšlení), ale s trochou praxe zjistíte, že jde jen o první kroky. Jakmile si je jednou osvojíte, zjistíte, že ve skutečnosti to nic složitého není.

Na správném pochopení toho, proč, jakým způsobem a jakými postupy prát s mýdlovými ořechy přímo souvisí Vaše spokojenost s konečným výsledkem.

 

 

Jak tedy na to…

Rozhodně nečekejte, že stačí vhodit pár mýdlových ořechů do pračky a vyndat čisté a zářivé prádlo.

 

Mýdlový ořech obsahuje saponiny. To jsou čistě přírodní látky obsažené např. v mydlici lékařské Saponaria officinalis (její vlastnosti využívali naši předci) nebo už ve zmíněném mýdlovém ořechu SapindusMukorossi (běžně užívaném v Indii a Nepálu po dlouhá staletí).

Saponin účinkuje podobně jako mýdlo, tedy jako přírodní saponát – obsahuje povrchově aktivní látku (tenzid). Ta je snadno bilogicky rozložitelná, neohrožuje životní prostředí, nás ani naše prádlo.

Saponiny dokáží ve vodě rozpouštět a zachycovat nečistoty, uvolňovat je z textilu a odstranit tak špínu (velmi zjednodušeně řečeno).

 

Aby mýdlový ořech fungoval k Vaší plné spokojenosti, musíte mu trochu pomoci.

O pracím výsledku rozhoduje zejména mechanická energie pračky (nebo Vaší ruky), chemie (spojení vody a zvoleného pracího prášku) a teplota.

 

Pokud jeden z těchto tří komponentů chybí nebo je nesprávně zvolen, nebude výsledek uspokojivý.

 

Prvním krokem je zjistit, jak tvrdou vodou budeme prát.

Tvrdost vody je rozhodující údaj při dávkování pracích prostředků a přímo ovlivňuje kvalitu praní. V měkké se totiž pere podstatně lépe, protože tvrdá voda obsahuje množství minerálů, špatně se v ní uvolňují nečistoty, vysrážená hmota z mýdla navíc zůstává v prádle a to je pak zašedlé, zaprané a tvrdé.

Tvrdost vody si zjistíte jednoduše testovacím páskem, který vložíte do vody a podle počtu zbarvených čtverečků indikujete tvrdost vody.

 

Jestliže se zbarví 2 a více čtverečků, je čas přidat do prací vody změkčovač.

K úpravě tvrdosti vody si pomáhá pomocí minerálních (zeolit, uhličitan sodný) a organických látek (citran sodný). Zcela ekologicky tak nahrazuje škodlivé fosfáty, umí na sebe navázat minerály a účinně vodu změkčit.

Potřebné množství změkčovače (dle návodu na dávkování) vsypejte buď rovnou do bubnu pračky nebo do zásobníku na prášek.

 

Prádlo třídíte zřejmě běžně podle barevnosti a materiálu. V případě praní s mýdlovými ořechy je třeba pridat třídění podle stupně zašpinění. Rozhodující kritérium je: prádlo krátce nošené, běžně zašpiněné, prádlo se skvrnou nebo zcela zašpiněné.

 

 

Běžně zašpiněné prádlo krátkým nošením lehce zvládnou vyprat pouze ořechy nebo gel.

Na skvrny musíte ale použít nejlépe žlučové mýdlo. To obsahuje enzymy s hovězí žlučí – tradiční geniální odstraňovač skvrn.

Oděv se skvrnou navlčíte a potřete mýdlem,cca15 minut počkáte na výsledek. Nebojte se případně postup opakovat.

Myslete také na to, že téměř všechny skvrny se odstraňují lépe čerstvé než zaschlé a staré.

Jsou-li skvrny původu bílkovinového (krev) nepoužívejte teplou, ale studenou vodu (v teplé vodě by se bílkoviny srazily a skvrna by nešla odstranit).

 

Jinak musite jít na prádlo hodně nebo zcela zašpiněné. Na ně platí jedině Puer a namáčení.

Puer odstraňuje skvrny a špínu z bílého, stálobarevného i barevného prádla svým složením, kdy soda obalená aktivním kyslíkem se v teplé vodě uvolní a vznikne peroxid. Ten ve spojení se sodou rozpustí všechny nečistoty.

Do nádoby s teplou nebo horkou vodou vsypte Puer, promíchejte a vložte prádlo. Nechte působit dostatečně dlouhou dobu, nejlépe přes noc.

Když se Vám nebude dařit některá zašpinění odstranit napoprvé, opakujte cyklus jako se žlučovým mýdlem.

 

Do nedostatečně teplé vody (nejméně 40° C) nemá smysl prádlo namáčet, ani v ní prát.

Ve studené vodě Puer neumí fungovat (nevznikne peroxid) a následně vyprat s mýdlovými ořechy zastudena je nemožné( saponin se ze slupek ořechů uvolňuje také v teplé vodě). Na to byste potřebovali všechnu tu chemii, bez které se chcete obejít.

 

 

Teď už stačí vložit připravené prádlo do pračky a zvolit s jakým pracím prostředkem chcete prát (mýdlové ořechy, gel nebo vločky, případně ořechový prášek s bělidlem).

 

Závěrečné máchání je posledním krokem na cestě k čistému prádlu. Záměrně zde není použito slovo voňavému, protože ty tolik oblíbené syntetické parfemace patří zároveň mezi největší alergeny.

Klasická aviváž slouží hlavně k odstranění statické elektřiny z textilních vláken.

Nelze ji však použít na savý textil (ručník, ložní prádlo, prostěradla, dětské pleny a oblečení, utěrky) protože textilní vlákno pak hůře saje vodu, je méně prodyšné (aviváž obaluje textilní vlákna).

Stejně tak ji nepoužívejte na sportovní a funkční oděvy, snižuje jejich funkčnost.

 

Každý prací prostředek vytváří zásaditou reakci. Chcete-li neutralizovat zbytky pracích prostředků, vypláchnout a odvést je z prádla pryč, zároveň zabránit zašednutí a celkově zneutralizovat pH prádla, použijte máchadlo.

Jeho jemné působení díky kyselině citronové působí mírně kyselou reakcí na pH prádla (důležité pro alergiky, malé děti a osoby s citlivou pokožkou).

Pro Váš dobrý pocit je lehce přírodně provoněno silicí z levandule. Ale protože silice je 100% přírodní a ne umělá, postupně její aroma vyprchá. Takže Vám skutečně týden svěže vonět nedokáže.

 

 

Poslední tečkou je pověšení prádla na čerstvý vzduch a slunce. Ty mu zcela zdarma dodají tu pravou vůni čerstvě vypraného prádla.

A sluneční paprsky se odedávna používaly jako bělidlo a dezinfekce prádla.

Když nebude mít možnost s prádlem běžet na vzduch, nemáte sušičku a musíte sušit v bytě, z prádla vypraného mýdlovými ořechy se Vám do vzduchu doma neuvolní žádná chemická látka ani syntetická vůně.

A i to je dobrý pocit.

 

 

Možná se Vám občas stane, že se něco nepovede napoprvé tak, jak má. Nenechte se odradit jedním neúspěchem, ale dál zkoušejte, perte, objevujte a občas nám dejte vědět, jak se Vám dílo daří.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz