Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Články
  3. Příběh himálajské soli
30.11.2016

Příběh himálajské soli

Himálaje (neboli Domov sněhu) se pyšní nejen nejvyšší horou světa Mount Everestem, ale mají ještě jeden triumf - nejstarší sůl na světě.

 

himaláje

 

Jak se sůl do Himálají dostala?

Himálajské pohoří se dnes majestátně táhne napříč asijským kontinentem, ale v prvohorách před 540 miliony let tady byl praoceán.

Dokládají to dodnes nálezy zkamenělých mořských živočichů. Co se mohlo tehdy stát? Zřejmě vlivem velkých klimatických změn začalo ve druhohorách jeho vysychání, až zůstaly na mořském dně jen silné vrstvy minerální soli.

Sesuvy půdy, pohyby litosférických desek a výbuchy sopek způsobily, že čistá krystalizovaná mořská sůl dnes leží pokryta lávou hluboko v horách, obklopená sněhem a ledem. Zůstala taková, jaká byla před miliony let – čistá, v původní podobě a původním prostředí. Sopečná láva ji uchránila před znečištěním a schovala ji před světem na téměř 250 milionů let.

 

A tak ačkoli je dnes těžena z hor, jedná se o sůl mořskou, nejstarší a nejčistší na světě.

 

růžová himalájská sůl

 

Proč je růžová? Protože je plná minerálů a železa pocházejícího z lávy. Skládá se z 84 prvků, ze kterých je složeno i naše tělo (náhoda nebo návrat k životu, co vznikl v praoceánu...). Tyto minerální látky a stopové prvky vznikaly po miliony let nesmírným tlakem na sobě ležících hornin. Navíc je sůl ve vyjímečné krystalické podobě, nikoli v kamenné. Krystaly, které vznikaly pod již zmíněným obrovským tlakem, zajistily minerálům a částečkám soli možnost mít tak malou velikost, že jsou pro tělesné buňky velmi dobře vstřebatelné.

Barvy těžené soli hrají fascinujícími barvami od bílé, přes růžovou až po načervenalou. Solné doly se nachází ve velkých hloubkách (až několik set metrů) pod zemí. Těžba probíhá tradičně ručně od dob, kdy ji lidé objevili (320 př.n.l.) až dodnes.

 

Sůl se těží z jihozápadních fosílií Himálají z oblasti Punjab v Pakistánu. Jen 10% takto vytěžené soli je možné použít jako sůl stolní. Na ni je totiž zapotřebí jen ta nejlepší kvalita.

Sůl je ručně přebírána, tříděna, pravidelně se také kontroluje její kvalita, následně jsou solné kvádry omyty a sušeny na slunci. Solné kameny se pak speciální metodou rozemelou na požadovanou hrubost.

Sůl není žádným způsobem při procesu zpracování upravována, neprošla žádným chemickým bělením ani čištěním, nebyly do ní přidány žádné umělé látky, přísady ani konzervační látky.

Je stále taková, jak ji vytvořila sama příroda.

Výrobní postupy jako je mytí, sušení, drcení, balení.... prostě celý proces až po distribuci splňuje všechny evropské hygienické stardardy pro zpracování potravin.

 

solný důl khewra

Zdroj fotografie: www.himalyacrafts.com

 

Zbývá ještě vůbec něco, čím může himálajská sůl překvapit?

Správně tušíte, že zbývá. Její využití a možnosti, jak působit na naše zdraví jsou doslova všestranné.

Díky tomu, že naše tělo umí výborně vstřebat a využít všechny minerální látky a stopové prvky obsažené v soli, doplníme si tak zcela přirozeně mnoho unikátních minerálů.

Podporuje náš správný metabolismus. Je šetrná ke tkáním a nehromadí se v těle (nevznikají tak usazeniny z nadbytku soli v kloubech či ledvinách).

Umí vyrovnávat hladiny kyselin a zásad v těle a vzhledem k obsahu vzácných prvků dokáže jemně upravit krevní tlak. Dokáže i snižovat riziko vzniku cévních onemocnění.

Pomáhá také vylučovat nežádoucí látky a těžké kovy z organismu a přirozeně detoxikovat.

 

Nejlépe si himalájskou sůl vychutnáte při každodenním použití v kuchyni, ať už během vaření či dochucování pokrmů, případně při užití v podobě solných desek, které nejen dodají připravovanému jídlu chuť a minerály, ale i skvěle přenášejí teplo.

Jiným způsobem je příjemná relaxace v podobě koupele z himálajské soli. Organismus si při ní nejen výtečně odpočine a doplní všechny potřebné látky, ale sůl přirozeně odplaví stres, detoxikuje a dodá energii.

Z větších solných kvádrů pak určitě zaujmou krásné solné lampy. Solný krystal funguje jako ionizátor vzduchu, lépe se dýchá, zlepšuje se nálada, vytvoří kolem příjemné prostředí.

Další možností je užití solného mýdla, směsi soli a vody na solanku nebo jen jako vkusná dekorace v podobě samotných solných krystalů.

 

himaláje

 

Ale zpátky k himálajské soli a jejímu příběhu...

Znáte pohádku Sůl nad zlato? Dnešní běžná kuchyňská sůl s tou původní již nemá mnoho společného. Chemickým čištěním a úpravami se stala jen obyčejným chloridem sodným (NaCl).

 

Takovou opravdovou pohádkovou solí nad zlato je ale zcela určitě himálajská sůl.

Sůl, která Vám s každým posolením vypráví příběh, jak to tady kdysi všechno začalo.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz